آشنایی با نمونه برداری و کوانتیزاسیون در پردازش صوت

آشنایی با نمونه برداری و کوانتیزاسیون در پردازش صوت

آشنایی با نمونه برداری و کوانتیزاسیون در پردازش صوت عنوان مطلبی است که در این لحظه از مطلب دی ال برای دانلود قرار داده ایم.دیجیتال کردن سیگنال شامل دو مرحله نمونه برداری و کوانتیزه کردن سیگنال است. شما در این فایل با نمونه برداری سیگنال پیوسته در زمان و پدیده aliasing و نیز کوانتیزه کردن سیگنال آشنا خواهید شد. همچنین اثرات این پردازش روی سیگنالهای صوتی بررسی شده است.(به همراه کدهای متلب)

آشنایی با نمونه برداری و کوانتیزاسیون در پردازش صوت (به همراه کدهای متلب)

در ادامه توضیحاتی در رابطه با گام های این تمرین و مفاهیم موجود در آن آورده شده است.

۱- نمونه برداری : می‌توان نمونه‌برداری را مهم‌ترین مبحث در پردازش سیگنال‌های گسسته نامید. در تئوری پردازش سیگنال گسسته اثبات می‌شود که حداقل فرکانس نمونه‌برداری می‌بایست دو برابر پهنای باند فرکانسی سیگنال نمونه‌برداری شده باشد تا بتوان سیگنال پیوسته را از سیگنال نمونه‌برداری شده بازسازی نمود.

در این تمرین یک سیگنال متناوب را به عنوان پایه در نظر می گیریم برای نمونه برداری به منظور ذخیره سازی آن سیگنال و پخش آن در متلب.پس از در نظر گرفتن ملاحضات تئوریک نمونه برداری  به صورت عملی وارد کار می شویم و Fs مناسبی را انتخاب می کنیم تا بتوانیم سیگنال نمونه برداری شده را به خوبی نمایش دهیم.

خروجی ما در این مرحله یک کد متلب است که این سیگنال را پس از تبدیل به دنباله ی مربوطه به تصویر می کشد. (توضیحات کامل در فایل موجود می باشد).

۲- پدیده ی Aliasing در سیگنال ها : همانگونه که میدانید، aliasing زمانی رخ میدهد که فرکانس نمونه برداری کمتر از نرخ نایکوئیست باشد. این پدیده در حوزه فرکانس، به صورت نمایش فرکانس های بالا در محدوده فرکانس های پایین ظاهر میشود. در حوزه زمان نیز، این پدیده باعث از بین رفتن اطلاعات سیگنال میگردد. لذا aliasing یک پدیده مزاحم بوده و باید رفع شود .راههای مختلفی برای مقابله با aliasing وجود دارد که رعایت نرخ نایکوئیست یکی از آنهاست. متاسفانه بسیاری از سیگنالها در محیط اطراف، محدوده فرکانسی معینی ندارند و برای این سیگنالها، امکان رعایت نرخ نایکوئیست وجود ندارد. یک راه حل مناسب برای ذخیره سازی این نوع سیگنال ها، حذف فرکانسهای بالای سیگنال به وسیله یک فیلتر پایین گذر آنالوگ پیش از ذخیره سازی سیگنال است. (توضیحات کامل در فایل موجود می باشد).

۳- کوانتیزاسیون : نمونه برداری یکی از گام ها در جهت ذخیره سازی و پردازش سیگنال ها است. گام بعدی، کوانتیزاسیون این سیگنال های نمونه برداری شده است.

 


حجم : ۵۵۶ کیلو بایت
منبع : مطلب دی ال
رمز فایل : www.matlabdl.com0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *