پروژه متلب

شبکه های عصبی و کاربردهای آن

شبکه‌های عصبی مصنوعی (Artificial Neural Networks – ANN)  یا به زبان ساده‌تر شبکه‌های عصبی،  سیستم‌ها و روش‌های محاسباتی نوین برای یادگیری ماشینی، نمایش دانش و در انتها اعمال دانش به دست آمده در جهت بیش‌بینی پاسخ‌های خروجی از سامانه‌های پیچیده هستند.

شبکه‌های عصبی مصنوعی :

ایده اصلی این گونه شبکه‌ها (شبکه‌های عصبی مصنوعی ) تا حدودی الهام‌گرفته از شیوه کارکرد سیستم عصبی زیستی برای پردازش داده‌ها و اطلاعات به منظور یادگیری و ایجاد دانش قرار دارد. عنصر کلیدی این ایده، ایجاد ساختارهایی جدید برای سامانه پردازش اطلاعات است.

این سیستم از شمار زیادی عناصر پردازشی فوق‌العاده بهم‌پیوسته با نام نورون تشکیل شده که برای حل یک مسئله با هم هماهنگ عمل می‌کنند و توسط سیناپس‌ها (ارتباطات الکترومغناطیسی) اطلاعات را منتقل می‌کنند.

در این شبکه‌ها اگر یک سلول آسیب ببیند بقیه سلول‌ها می‌توانند نبود آنرا جبران کرده، و نیز در بازسازی آن سهیم باشند. این شبکه‌ها قادر به یادگیری‌اند. مثلاً با اعمال سوزش به سلول‌های عصبی لامسه، سلول‌ها یادمی‌گیرند که به طرف جسم داغ نروند و با این الگوریتم سیستم می‌آموزد که خطای خود را اصلاح کند.

یادگیری در این سیستم‌ها به صورت تطبیقی صورت می‌گیرد، یعنی با استفاده ازمثال‌ها وزن سیناپس‌ها به گونه‌ای تغییر می‌کند که در صورت دادن ورودی‌های جدید، سیستم پاسخ درستی تولید کند.

 

یک شبکه ی عصبی ساده

یک شبکه ی عصبی ساده

کاربردهای شبکه ی عصبی :

  • تخمین توابع
  • کلاس بندی داده ها
  • کنترل کننده های هوشمند
  • شناسایی سیستم های دینامیکی
  • و …

 

کاربردهای شبکه ی عصبی

کاربردهای شبکه ی عصبی

 

کاربردهای شبکه ی عصبی

کاربردهای شبکه ی عصبی

 

کاربردهای شبکه ی عصبی

کاربردهای شبکه ی عصبی

 

وب سایت مطلب دی ال قادر به انجام پروژه شبکه عصبی با موضوعات مختلف می باشد.

 

 0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *