الگوریتم ژنتیک

آموزش الگوریتم ژنتیک به همراه سورس کد

در این ساعت از وب سایت مطلب دی ال فایل بسیار مفیدی را برای شما عزیزان قرار داده ایم با عنوان آموزش الگوریتم ژنتیک به همراه سورس کد رایگان آن در نرم افزار متلب.در ادامه می توانید این فایل مفید را دانلود نمایید.

الگوریتم ژنتیک :

الگوریتم ژنتیک، روش مناسبی برای کاربرد در حل مسائلی است که توام با جستجو و بهینه سازی می‌باشند. الگوریتم ژنتیک از شبیه‌سازی مستقیم رفتار طبیعت استفاده می‌کند. این الگوریتم با یک جمعیت از “اعضای منحصر به فرد” کار می‌کند که در آن برای هر عضو یک “برازندگی” تعریف می‌شود.

بدیهی است اعضایی که برازندگی بیشتری داشته باشند فرصتهای بیشتری برای “زاد و ولد” از طریق “آمیزش” با سایر افراد جمعیت می‌یابند. این موجب ایجاد اعضای جدیدی می‌شود که برخی از مشخصات والدین خود را به ارث می‌برند. همچنین هر چه برازندگی یک عضو جمعیت کمتر باشد، شانس او برای انتخاب شدن برای تولید مثل کمتر است.

با انتخاب بهترین اعضا از جمعیت فعلی و انجام آمیزش بین آنها یک مجموعه جدید از اعضا ایجاد می‌شود که این جمعیت جدید مشخصات جمعیت قبلی را به نسبت بالاتری داراست.

با ادامه این روند، پس از چندین تولید مثل و ایجاد جمعیت‌های متوالی، صفات اعضا به تدریج در جمعیت‌ها منتشر شده و اعضا به نحو مطلوبی اصلاح می‌شوند و به این ترتیب اگر الگوریتم مزبور به خوبی طراحی شده باشد، جمعیت به سمت یک راه حل بهینه برای مسئله همگرا می‌شود.

تاکنون الگوریتم های ژنتیک با موفقیت در حل حوزه وسیعی از مسائل به کار گرفته شده‌اند. البته این الگوریتم‌ها یافتن حل بهینه کلی برای هر مسئله‌أی را تضمین نمی‌کنند اما همواره دریافتن راه‌حل‌هایی که به میزان قابل قبولی مطلوب هستند، با سرعت قابل قبولی عمل می‌کنند.

بطور کلی در حل مسائل بهینه‌سازی از دو نوع الگوریتم ژنتیک استفاده می‌شود :

۱- الگوریتم ژنتیک باینری

۲- الگوریتم ژنتیک پیوسته

اینکه در حل یک مسئله بهینه‌سازی از کدامیک از الگوریتم‌ها استفاده شود بستگی به نوع مسئله، وضعیت پارامترهای بهینه‌سازی، چگونگی تغییرات پارامترها و سرعت حل مسئله دارد.

در الگوریتم ژنیتک باینری از یک فرایند کد کردن استفاده می‌شود. در مقابل، در الگوریتم ژنیتک پیوسته از هیچگونه کدگذاری و فرایند تبدیلی استفاده نمی‌شود بنابراین در اینجا خطای کدگذاری دیگر وجود ندارد.

بخشهای مختلف الگوریتم ژنتیک پیوسته :

۱- اجزای الگورتیم ژنیتک پیوسته

۲- پارامترهای بهینه‌سازی و تابع هزینه

۳- جمعیت اولیه

۴- نحوه انتخاب نسل برتر

۵-جفت‌گیری

۶-تولید نسل

۷- جهش

هر کدام از این بخش ها به صورت مفصل در فایل آموزشی تشریح شده است.

 


نام فایل : آموزش الگوریتم ژنتیک به همراه سورس کد آن در نرم افزار متلب

زبان : فارسی – سورس کد متلب

تعداد صفحه : ۶ صفحه به به همراه ام فایل

حجم کتاب : ۶۱ کیلوبایت

رمز فایل : www.matlabdl.com

دانلود

دانلود

 

 

 

 

 


 0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *